Pivo v Chudenicích

Minipivovar Stará škola není prvním producentem tekutého chleba v tomto malebném městečku. Již v roce roku 1564 zde byl postaven pivovar pod záštitou prastarého českého rodu Černínů z Chudenic. V letech 1915 - 1924 byl mimo provoz, po druhé světové válce přešel krátce pod nucenou správu a v prosinci 1946 zde bylo vaření piva po téměř 400 letech ukončeno.

11-05-06-10-23-42-5532852fskenovat0019

Pivovar byl ve své době (před zrušením) technickou raritou. Jako poslední pivovar v tehdejším Československu používal k vaření piva otevřené kádě, ve kterých vařiči pivo ručně míchali. Byl o tom v roce 1942 natočen zajímavý příspěvek do filmového týdeníku, který byl občas k vidění i v televizi v pořadech jako třeba Hledání ztraceného času.

A dnešní stav? V Klatovském deníku vyšel článek, kde je asi vše, co by mohlo být zajímavé. Zde uvedeme úryvek z něj a pár současných fotografií.

Klatovský deník: "Bývalý Czernínský pivovar, který stojí v centru Chudenic a který je dnes v majetku Rytířského řádu svatého Václava, by se mohl proměnit na domov pokojného stáří a hospic. Předpokládané náklady na přestavbu se odhadují kolem 60 milionů korun. Ty ale řád zatím nemá. ... Bývalý pivovar je jednopatrová, jednokřídlá, částečně podsklepená budova doplněná o třípatrovou klasicistní věžovitou vestavbu. A právě tyto objekty by se mohly jednou proměnit v samotný domov pokojného stáří s hospicem. „Věž by mohla být využita pro potřeby řádu a jako zázemí správy hospice. Přízemí hlavní části objektu by mohlo sloužit společenským účelům. Tam by byla recepce, refektář (jídelna), kuchyně, sklady, kaple, případně výstavní sál a podobně. Vlastní pokoje domova a lůžková část hospice jsou projektovány do podkrovních prostor. Pro tento účel bude nutné ale rozebrat stávající dožilý krov a jeho nosné části nahradit železnou konstrukcí vyhovující zejména statickým normám. V prostoru krovu, který je značně objemný, by mohla vzniknout dvě patra pokojů a společenský prostor. Celková kapacita je zatím propočítána na zhruba 46 lůžek v jednolůžkových, dvoulůžkových pokojích a oddělení hospice,“ informuje Klíma. (pozn. Bc. David Klíma - starosta Chudenic a kancléř Rytířského řádu sv.Václava)"

09-04-25-02-34-20-82pohled od jihu